akcie - Zvolenská sedmička združenie výtvarných umelcov Zvolena

akcie

KRESLENÉ „SKALPY“

      V nedeľu 24. februára 2013 sa v Hriňovej uskutočnila vernisáž výstavy Kreslených „skalpov“, ktorú pripravil „sedmičkár“ Ján Fiťma. Je to už v poradí štvrtá výstava pod týmto názvom. Prvá sa konala v roku 2002 na Zvolenskom zámku, druhá v MINI galery CAFÉ v Bratislave v roku 2003 a tretia v priestoroch slovenského parlamentu v roku 2004. 
     Ceruzkový mág na otvorení výstavy v čajovni Šangri-La ozrejmil prítomným kreslené skalpovanie. Tak ako mali obavy Indiáni z fotografických prístrojov, pretože im kradli tváre, tak mali obavy aj naši politici, pretože si ich Fiťma niekoľko rokov kradol do svojich karikatúr. Boli publikované v rôznych denníkoch a časopisoch.  Jeho slovami, „ politici sa nemuseli obávať môjho skalpovania, pretože moje nebolí, hoci používam ostrú myseľ ale mäkké ceruzky“. Postupne sa po roku 2004 prestal politickej karikatúre venovať a stal sa z neho karikaturista na „objednávku“.
     V roku 2011 vytvoril pre denník Pravda unikátne pexeso hokejových hviezd, pri príležitosti konania majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji na Slovensku. V tom čase začala aj spolupráca s Pravdou do prílohy Krížovky, kde tvorí karikatúry do rubriky Výročia.  Svoj um pretavuje na papier a výsledkom sú úsmevné karikatúry známych osobností. Práve tieto diela majú možnosť návštevníci čajovne zhliadnuť a posúdiť, či majster ceruzky  pomyselné krivé zrkadlo neohol priveľa.  Okrem toho  vystavuje aj malý výber politickej karikatúry ako spomienku na túto tvorbu. Divákom musel pripomenúť udalosti, teda aféry, ktoré vtedy zaznamenal a doslova zakódoval do deja svojich karikatúr. Taktiež si na výstave môžete pozrieť karikatúru Jaroslava Filipa, ktorá bola publikovaná v časopise Playboy.
     V svojom príhovore Fiťma prezradil aj „pikošky“ s tvorbou jeho známej karikatúry členov skupiny Scorpions.  Originálne dielo im daroval pri osobnom stretnutí v roku 2009 a v roku 2011, požiadal manažér skupiny Jána Fiťmu o predaj exkluzívnych práv. Na výstave môžete zhliadnuť kópiu originálu.
    „Čmáral“ Fiťma (tak si niekedy zo seba uťahuje) na záver svojho príhovoru chytil do rúk jeho najmäkší skalpovací nástroj. V jeho prípade hrubú verzatilku, ktorú stlačil  a povedal „čeľuste sa otvorili a vy považujte túto výstavu za otvorenú.“

© text: Viera Katarziová
© foto: Stanislav Remesleník, Ján Fiťma

článok Lovec skalpov v Hriňovej publikovaný v Pravde
si môžete prečítať na tejto adrese:
http://zena.pravda.sk/vselico/clanok/260574-lovec-skalpov-v-hrinovej/


Kontakt

Peter PETRINEC: 0903 395 359
Ivan GERTLI: 0905 498 952
Martina MAJCHEROVÁ: 0911 438 509
E-mail: zv7@zvolenskasedmicka.sk

 
 

Napíšte nám

Môžete nám napísať aj prostredníctvom jednoduchého kontaktného formulára:

KONTAKTNÝ FORMULÁR

  Update cookies preferences