akcie - Zvolenská sedmička združenie výtvarných umelcov Zvolena

akcie

ATELIÉR POD NOSOM

     Kde? Pod nosom, presnejšie vedľa valašky pri fontáne na Námestí SNP vo Zvolene. Tam pod lipami si sedmičkári rozložili svoj Ateliér pod nosom, ktorý organizovali spoločne s mestom Zvolen. Aj slnko sa pridalo a tak sa v sobotu 16. júla 2011 mohol každý, kto bol na námestí vo Zvolene, pozrieť umelcom na ruky. Tí čo mali chuť sa pridať, hlavne deti, mohli maľovať obrazy s výtvarníkmi zo Zvolenskej sedmičky. Tajomstvá výtvarnej tvorby prezrádzala malým drobcom sedmičkárka Janka Faltinová. Deti s radosťou skúšali jej kúzla a čary s temperovými farbami.
   
     Logistika bola dobre zabezpečená, najmä náradie na papanie. Keby niekoho prekvapil ukrutný hlad, mal možnosť vystrúhať si lyžičku. Samozrejme pod dozorom Joža Švantnera „drevoobrábajúceho“ umelca, ktorý prítomným predviedol ako to s drevom vie. Jemu to išlo od ruky, ale tí druhí, tí by vyhladli ešte niekoľkokrát aby si konečne lyžičku o halušky opreli. Keď už som pri tých lyžičkách, Jožo ich tam mal požehnane a ešte aj také hlboké v ktorých by v pohode Janko Hraško Hron preplavil. No sedmičkár Milan Hraško by sa do žiadnej nevošiel. Poriadny chlapisko, ktorý dokáže s iným drevom narábať. Tiež prišiel na námestie predviesť svoj kumšt. Ladne držal drevené rúčky od štetcov s ktorými kúzlil pred okoloidúcimi farebné obrazy.
   
     So štetcami to predviedla aj Anna Rusinkovičová, ktorej obraz sa tak zapáčil, že by ho predala aj nedokončený. Hneď oproti vystavoval kreslené vtipy Ivan Gertli, jeho umenie obdivovali hlavne detské oči. Nakoniec, keď dorazila šťava, žiadny kompót, ale šťava elektrická, naštartoval „airbrush man“ Jožo Kajan svoj vzdušný štetec. Umenie s rozprašovanou farbou predvádzal priamo na pokožku okoloidúcim. Teraz sa veľa detí vo Zvolene neumýva. Chcú naďalej zostať umeleckými kreáciami, alebo kreatúrami :o). Výtvarných umelcov prišli pozrieť aj politické špičky, Vladimír Mečiar, Mikuláš Dzurinda, Robert Fico, Ivan Mikloš, Béla Bugár, Ján Slota a mnohí ďalší. Tentoraz v karikatúrnom podaní sedmičkára Jána Fiťmu. Rozložil ich pekne na zem jeden vedľa druhého. Tí jeho "počmáraní" politici boli zázračne ticho a len v nemých pózach rozprávali príbehy z politických dejín Slovenska. Ďalší umelec Janko, ktorý by sa do lyžičky nevošiel. No drevo má rád, to ceruzkové mu veľmi chutí. Nebrúsil si na nich zuby, ale "čmáral" s nimi karikatúry.
  
     Umelcov v akcii prišli podporiť aj ich kolegovia sedmičkári, niektorí zabepečovali pitný režim, však bolo horúco. Tí čo sa rozhodli zostať v sobotu v posteli a čakať tam na obed, nevideli, nepočuli čo sa deje na Námestí SNP vo Zvolene. Nevadí, ešte dobre, že maestro Stanislav Remeselník, tiež sedmičkár, vytiahol svoj aparát, presnejšie fotoaparát a zaznamenal umelecký ruch v centre Zvolena.

© 2011 autor textu: Joe Čmáral  © 2011 autor fotografií: Stanislav Remeselník


Kontakt

Peter PETRINEC: 0903 395 359
Ivan GERTLI: 0905 498 952
Martina MAJCHEROVÁ: 0911 438 509
E-mail: zv7@zvolenskasedmicka.sk

 
 

Napíšte nám

Môžete nám napísať aj prostredníctvom jednoduchého kontaktného formulára:

KONTAKTNÝ FORMULÁR

  Update cookies preferences